Logo

2. ročník seminára tradičného okinawského karate so Shihanom Takeji Ogawom


      Šermiarska hala v Šamoríne sa uplynulý víkend opäť zaodela do bieleho kimona a opaskov rôznej farby- už druhý rok pokračujeme v úspešnom „karate- ťažení“ pod vedením Shihana Takeji Ogawu. Aj tentokrát sa nám podarilo pritiahnuť do nášho mesta niekoľko desiatok vyznávačov tradičného okinawského karate z troch krajín (Slovensko, Chorvátsko, Rakúsko), aby si doslova vychutnali cvičenie a odborné konzultácie s jedným z najvyhľadávanejších majstrov tohto umenia v Európe.
Ogawa v Šamoríne 2015       Shihan Ogawa je povestný ľahkosťou predvádzania techník a umierneným postojom k ich používaniu v reálnych situáciách, pretože ak sú správne aplikované, vedia byť pre súpera nebezpečné. To je vlastne aj podstata tohto východoázijského umenia, ktoré vychádza z niekoľko tisícročných vedomostí a skúseností pochádzajúcich z východočínskej kultúry a medicíny- použiť účinnú techniku len v prípade vážneho ohrozenia. Opäť zdôrazňoval rozdiely medzi tradičným karate ako umením a bojovými športmi (ako napr. box, športové karate), ktorých cieľom je útočiť na protivníka a používať pri tom hrubú silu, aby sa vytvorila atmosféra osobnostnej konkurencie a konfrontácie.
      Tradičné karate využíva vnútornú fyzickú a najmä mentálnu silu, ktorá je, napriek svojim nepopierateľným kvalitám, pre západnú kultúru ťažko pochopiteľná a preto často odmietaná. Ak sa však človek nad ňou zamýšľa a má dostatok sebadisciplíny, trpezlivosti a pokory, dokáže prekonať svoje pomyselné limity aj v tomto smere. Živým dôkazom je Shihan Ogawa, ktorý vo svojich 73 rokoch a so svojou na pohľad subtílnou postavou nemá problém postaviť sa oveľa väčšiemu a ťažšiemu súperovi a odviesť energiu z úderov tak, aby mu neublížili. A už vôbec nehovoriac o zdravotných účinkoch cvičení, ktoré sú súčasťou tradičného karate a ktorými človek posilňuje krvný obeh, prácu vnútorných orgánov a vnútorných svalov.
      Veľká vďaka Shihanovi Ogawovi, že nás opäť veľa naučil, Majstrovi Šlachtovskému a Attilovi Horváthovi za organizáciu seminára, pánovi primátorovi mesta Šamorín, pod ktorého záštitou sa táto akcia konala a šamorínskym šermiarom, ktorí nám poskytli priestory. Už teraz sa tešíme na ďalšie stretnutie.

(Jana Abraham, máj 2015)